Dłonie wygładzające ziemię wokół sadzonek

Jak zmienić odczyn pH gleby – czym zakwasić glebę?

Odczyn gleby, czyli jej pH, to jeden z najważniejszych czynników wpływających na wzrost roślin. Większość gatunków drzew, krzewów, warzyw oraz kwiatów preferuje lekko kwaśną lub obojętną glebę. Są też i takie gatunki, które dobrze rosną w kwaśnym lub alkalicznym środowisku. Jak sprawdzić pH podłoża? I jak zakwasić glebę, by rośliny lepiej na niej rosły?

 

Czym jest zakwaszanie gleby

Zacznijmy od wyjaśnienia, co oznacza zakwaszanie podłoża. Jest to proces polegający na obniżaniu pH gleby, czyli polegający na zmienianiu poziomu kwasowości ziemi. Większość roślin preferuje glebę o pH w zakresie od 5,5 do 7,0. Są jednak i takie gatunki, które wymagają gleby o pH poniżej 6,0. Należą do nich azalie, rododendrony, hortensje i borówki. Kiedy zakwaszasz glebę, zwiększasz w niej dostępność składników odżywczych. W kwaśnym podłożu mikroelementy, takie jak żelazo, mangan i miedź stają się dostępniejsze dla roślin. Wiele gatunków kwasolubnych źle rośnie na glebie alkalicznej, ponieważ nie może pobierać z niej składników odżywczych. Kwasowość ziemi wpływa też na kolor kwiatów. W przypadku hortensji rosnących na glebie kwaśnej kwiaty rośliny są niebieskie lub fioletowe. Kiedy ten sam gatunek posadzi się na glebie alkalicznej, ukwiecenie będzie w kolorze różowym lub białym.

Jak zakwasić glebę domowym sposobem

Fioletowy wrzos na wrzosowisku

Już wiesz, że zakwaszenie gleby poprawia zdrowie i wydajność roślin. Poniższe metody mogą być stosowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych ogrodników. Część metod wymaga zakupu środków dostępnych w sklepach ogrodniczych, a część substancji znajdziesz w swojej kuchni.

Jak obniżyć pH gleby, czyli stosowanie naturalnych kwaśnych substancji

Stosując kwaśne substancje, możesz skutecznie zakwasić glebę tak, by sprzyjała jak najlepszemu wzrostowi roślin.

Zacznijmy od octu. To wprawdzie tymczasowe rozwiązanie, ale rozcieńczony ocet może służyć do zakwaszenia gleby. Roztwór octu z wodą nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z liśćmi i łodygami roślin, bo może je uszkodzić. Do 1 części octu (np. 1 szklanki) dodaj 10 części wody lub przygotuj nieco słabszy roztwór w stosunku 1:15 lub 1:20, jeśli po raz pierwszy stosujesz ocet na glebie. Rozcieńczonego roztworu używaj do podlewania gleby wokół roślin. Ocet stosuj sporadycznie, tylko jako tymczasowe rozwiązanie, bo substancja może uszkadzać glebę i rośliny. Zanim zastosujesz ocet, sprawdź pH gleby i upewnij się, czy rzeczywiście potrzebuje zakwaszenia.

Jak jeszcze odkwasić ziemię domowym sposobem? Użyj fusów z kawy, które mają lekko kwaśny odczyn i są dobrym nawozem dla roślin kwasolubnych. Dodając kawowe fusy do gleby, obniżasz jej pH, a także dostarczasz roślinom innych składników odżywczych, korzystnych dla ich wzrostu, takich jak azot. Fusy z kawy wymieszaj bezpośrednio z glebą wokół roślin lub dodaj je do kompostu. Możesz też rozłożyć fusy na powierzchni gleby jako ściółkę. Kawowe fusy są korzystne dla warzyw, owoców i kwiatów, jednak trzeba stosować je z umiarem. Zbyt duża ilość kawy może prowadzić do nadmiernego zakwaszenia i zbyt dużej koncentracji azotu.

Siarczan amonu i siarczan potasu na zakwaszenie gleby

Czym jeszcze zakwasić glebę? Użyj popularnych nawozów obniżających pH gleby. Jest to siarczan amonu oraz siarczan potasu. Pierwsza substancja dostępna w postaci granulek lub proszku dostarcza do gleby azotu. Stosuje się ją w dawkach 20-40 g/m2. Ważne jest, żeby nie nadużywać siarczanu amonu, ponieważ może prowadzić do poparzeń roślin. Siarczan potasu nie tylko dostarcza roślinom potasu, ale też pomaga obniżyć pH gleby. W porównaniu do siarczanu amonu jest bezpieczniejszy dla roślin. Stosuje się go w ilości 10-20 g/m2.

Kwaśny torf

Jak jeszcze obniżyć pH gleby? Wykorzystaj do tego celu kwaśny torf. To popularny środek używany w ogrodnictwie nie tylko do zakwaszania gleby, ale i poprawiania struktury podłoża. Kwaśny torf pozyskuje się z torfowisk. Jest to organiczny i naturalnie kwaśny środek, który pomaga stworzyć warunki odpowiednie dla roślin kwasolubnych. Torf zwiększa kwasowość gleby, poprawia jej porowatość i zdolność do zatrzymywania wody. Przydaje się wszędzie tam, gdzie podłoże jest ciężkie lub gliniaste. Jak stosować kwaśny torf? Wymieszaj go z glebą na głębokości, na której rosną korzenie roślin. Standardowo zaleca się stosowanie 10-20 l torfu na 1 m2 podłoża. Dokładna ilość zależy jednak od stanu i rodzaju gleby. Podczas sadzenia rośliny, umieść mieszankę gleby i kwaśnego torfu w dołku – w ten sposób zapewnisz roślinie odpowiednie warunki do wzrostu.

Jak obniżyć pH gleby – uprawa roślin i specjalne preparaty

Małe doniczki, ziemia z roślinką

Żeby zakwasić glebę, możesz wykorzystać do tego również rośliny oraz specjalne preparaty przeznaczone do obniżania pH. Uprawa roślin zakwaszających glebę i wykorzystywanie naturalnych materiałów, takich jak igły sosnowe, to ekologiczne i skuteczne metody, dzięki którym uzyskasz optymalne pH dla roślin kwasolubnych. Do zakwaszania gleby idealnie nadają się wrzosy i wrzośce znane ze swoich naturalnych zdolności do obniżania pH. Możesz posadzić je na kwiatowych rabatach, w ogródku skalnym lub wykorzystać je jako rośliny okrywkowe. Do roślin zakwaszających glebę zalicza się również inne z rodziny wrzosowatych, czyli azalie, rododendrony i borówki.

Naturalnym zakwaszaczem są również igły sosnowe. Rozsyp je na powierzchni gleby, a rozkładając się, będą stopniowo obniżały pH podłoża. Proces ten zachodzi wolniej, niż przy stosowaniu gotowych preparatów zmieniających kwasowość, ale jest w pełni bezpieczny dla roślin i środowiska. Igły sosnowe możesz też wymieszać bezpośrednio z glebą, co przydaje się szczególnie wtedy, kiedy zakładasz nowe rabaty i sadzisz rośliny.

Wiesz już, jak zakwasić glebę naturalnie i jakie substancje będą pomocne przy tym procesie. Zanim rozpoczniesz zakwaszanie podłoża, sprawdź jego aktualne pH. Stosuj środki zgodnie z ich przeznaczeniem i monitoruj kwasowość gleby, by nie doprowadzić do jej nadmiernego zakwaszenia.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 − sześć =