Oklejanie szyb za pomocą specjalistycznej folii to modyfikacja, która zyskuje na popularności. Decydują się na nią kierowcy chcący ograniczyć ilość promieni słonecznych dostających się do wnętrza auta. Jak przebiega cały proces nakładania folii na szyby samochodowe i czy warto się na niego zdecydować?
Czy oklejanie szyb samochodowych folią jest dozwolone?
Jedna z największych wątpliwości dotyczących oklejania szyb u wielu kierowców dotyczy legalności takiego działania. Prawo nie zabrania jednak przyciemniania szyb. Jedynie reguluje to, w jakim stopniu można to zrobić. Ograniczenia dotyczą tylko szyby czołowej, a także szyb przednich z prawej i lewej strony. Pozostałe można oklejać w dowolny sposób.
Szyby przednie, w tym czołowa, muszą zostać oklejone tak, by przepuszczalność światła wynosiła co najmniej 70%. Wynika to z przepisów mówiących o tym, że samochód musi zapewniać odpowiednie pole widzenia kierowcy. Wyższy stopień przyciemnienia mógłby je nadmiernie ograniczać.
Jak przebiega naklejanie folii na szyby samochodowe?
Naklejanie folii na szyby samochodowe to bardzo prosta procedura. W tym celu korzysta się ze specjalnej folii przystosowanej do ich przyciemniania. Jest ona nakładana na powierzchnię szyby i podgrzewana tak, by umieszczony na niej klej zaczął działać.
W trakcie procesu pracownicy, którzy zajmują się nakładaniem folii, dokładnie usuwają wszelkie bąble powietrza, które mogły powstać pomiędzy nią a szybą. W ten sposób staje się ona dokładnie przytwierdzona.
Dlaczego warto zdecydować się na oklejanie szyb?
Przyciemnianie szyb to modyfikacja, na którą warto się zdecydować. Przede wszystkim znacząco zwiększa komfort jazdy. Dzięki przyciemnianym szybom, światła aut z naprzeciwka, czy też promienie słoneczne mniej oślepiają kierowców. Dodatkowo oklejanie szyb pozwala spowolnić nagrzewanie się wnętrza samochodu latem. Promienie słoneczne w mniejszej ilości nie są bowiem w stanie tak szybko rozgrzać auta do bardzo wysokich temperatur.