Czy można samodzielnie usunąć drzewo?

Wycinka drzew okazuje się niezbędna w wielu przypadkach. Bardzo często jest konieczna przy budowie domu. Na nowo zakupionych działkach nierzadko znajdują się elementy, które mogą znacząco utrudniać lub nawet uniemożliwiać przeprowadzenie prac, np. drzewa. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, kiedy trzeba pozbyć się drzewa z działki budowlanej oraz komu warto zlecić takie roboty ziemne.

Komu zlecić wycinkę drzew?

Realizacja wycinki drzew na własną rękę nie jest najlepszym pomysłem. Jest to zadanie, które zawsze należy zlecać doświadczonym specjalistom, którzy doskonale wiedzą, jak dokładnie i bezpiecznie wykonać tego typu prace ziemne. Jeśli nie masz doświadczenia w tym obszarze i zrobisz to na własną rękę, jest ryzyko, że drzewo niekontrolowanie upadnie na drogę lub sąsiadującą działkę, co naraża na poważne uszkodzenia mienie i zdrowie osób znajdujących się w pobliżu.

Równie ważne jest to, że doświadczony wykonawca będzie zdawał sobie sprawę z faktu, że istotne jest usunięcie nie tylko roślin nad powierzchnią, ale również podpowierzchniowych systemów korzeniowych, aby późniejsze prace np. wykopy fundamentowe, mogły być realizowane bezproblemowo. Jeśli szukasz zaufanej ekipy, która podejmie się tego zadania, sprawdź ofertę firmy Szczucki, zajmującej się m.in. przygotowywaniem działek pod budowę.

W jakich sytuacjach trzeba wyciąć drzewa?

Wycinka drzew jest związana z pracą na wysokościach, zatem osoba ją przeprowadzająca musi posiadać odpowiednie doświadczenie, znać i przestrzegać zasad BHP, czy dysponować profesjonalnym sprzętem – to kolejne powody, dla których jest to zadanie wyłącznie dla profesjonalisty. Warto wiedzieć, że ekolodzy nie polecają wycinki drzew, ale jednak czasami jest ona niezbędna. Zazwyczaj taka konieczność zachodzi, gdy:

  • planowane są inwestycje – mogą to być inwestycje budowlane lub drogowe, w przypadku których drzewa stanowią przeszkodę do ich realizacji,
  • doszło do znacznego uszkodzenia drzewa – może być ono spowodowane gwałtownymi burzami, wichurami, czy podtopieniami,
  • drzewa stanowią zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi – może to wynikać z wieku czy kruchości drzewa.

Pamiętaj, że legalna wycinka drzew wymaga uzyskania odpowiedniej zgody. Jest możliwa dopiero wtedy, gdy wójt, burmistrz lub prezydent zgodzi się na usunięcie drzewa. Aby uzyskać zgodę, musisz złożyć wniosek zawierający Twoje dane, dowód własności działki oraz komplet informacji o roślinie m.in. jej gatunek czy obwód pnia. Co więcej, w przypadku gdy zostanie udzielona zgoda, konieczne będzie wniesienie odpowiedniej opłaty – stawka zależy od gatunku drzewa, choć nie może być wyższa niż 500 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 2 =