Wskazania do pinoterapii. Kiedy warto rozważyć tę formę terapii?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Pacjenci doświadczający bólu szukają wszelkich rozwiązań, które przyniosłyby im ulgę. Wielu z nich bardzo często uzupełnia terapię konwencjonalną o metody alternatywne. Z tego względu coraz większym zainteresowaniem cieszy się pinoterapia bazująca na technikach odruchowych i zdolności do regeneracji organizmu. Czym jest? Kto powinien z niej skorzystać?

Czym jest pinoterapia?

Pinoterapia to relatywnie nowa metoda terapeutyczna, łącząca w sobie elementy medycyny konwencjonalnej i alternatywnej. Wykorzystuje składowe: akupunktury, akupresury, formy medycyny manualnej i refleksoterapii. Zyskała wielu zwolenników ze względu na zindywidualizowane podejście do problemu i korzystanie z założeń techniki odruchowej.

Jakie techniki wykorzystuje pinoterapia?

W pinoterapii stosuje się: mobilizację stawów i krótkodźwigniowe, suche igłowanie, terapię mięśniowo-powięziową oraz typowe dla tej metody: pinowanie. Na czym polega? Pacjenta poddaje się działaniu narzędzi przypominających gwoździe, czyli tzw. pinów, które są z jednej strony ostre a z drugiej spłaszczone oraz pinokatów, nasuwających skojarzenie wygiętych gwoździ. Chociaż na pierwszy rzut oka opisywane techniki mogą wydawać się niebezpieczne, odpowiednio przeprowadzone nie wiążą się z żadnym zagrożeniem.

Komu pinoterapia może przynieść korzyści?

Korzystanie z pinoterapii zaleca się szczególnie tym, którzy na co dzień borykają się z dolegliwościami mięśniowymi, niektórymi schorzeniami neurologicznymi lub w niedawnym czasie przebyli uraz. Opisywana metoda dedykowana jest także pacjentkom m. in. po cięciu cesarskim, chorym na Parkinsona, stwardnienie rozsiane, doświadczającym notorycznych bólów głowy i cierpiącym na problemy o podłożu psychosomatycznym. Leczenie metodą narzędziową zaleca się również osobom z zespołem nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej (tzw. łokieciem golfisty) oraz zapaleniem ścięgna.

Przeciwwskazania do pinoterapii

Wśród bezwzględnych przeciwwskazań do pinoterapii wymienia się ciążę, nowotwór i procesy zapalne obejmujące skórę. Zabiegom nie powinni być poddawani także ci, którzy niedawno przebyli: zawał serca, udar, chorują na padaczkę lub skazę krwotoczną. Należy zaczekać również w przypadku aktywnej infekcji o podłożu wirusowym lub bakteryjnym oraz ostrych zakażeń tkanek narządu ruchu. W razie jakichkolwiek wątpliwości przed rozpoczęciem pinoterapii warto skonsultować się ze swoim fizjoterapeutą lub lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 3 =