Umowa o realizację robót budowlanych — jak dochodzić roszczeń?

Umowy o realizację robót budowlanych podpisuje się z wykonawcami i podwykonawcami przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej. To na jej podstawie można w razie braku wywiązania się z ustaleń dochodzić roszczeń. Jak walczyć o swoje prawa, gdy druga strona umowy jej nie realizuje?

Trzeba pamiętać, że roszczeń z tytułu umowy o wykonanie robót budowlanych mogą dochodzić obie strony. Zarówno wykonawca, jak i inwestor w ramach podpisania dokumentu musi wywiązać się z pewnych zobowiązań. Jak dochodzić roszczeń, gdy do tego nie dojdzie?

Jak dochodzić roszczeń, gdy inwestor nie wypłaca należnych środków?

Pierwszym krokiem zawsze powinno być skontaktowanie się z inwestorem lub głównym wykonawcą, jeśli takowy występuje. Wszystko po to, by spróbować odzyskać swoje należności na drodze ugody. Jeśli jednak nie jest to możliwe, przyda się dobry adwokat. W ramach pomocy prawnej najpierw pomoże przygotować przedsądowe wezwanie do zapłaty.

Jeśli wezwanie do zapłaty nie poskutkuje, pozostaje jedno. Sprawę trzeba skierować do sądu, w którym rozpocznie się walka o należną zapłatę. Tam przyda się dokładna dokumentacja, która pomoże udowodnić, że wszystkie prace zostały wykonane prawidłowo i zgodnie z umową.

Jak dochodzić roszczeń w przypadku nieprawidłowości po stronie wykonawcy?

W przypadku, gdy to wykonawca lub podwykonawca nie wywiązuje się z umowy, również pomóc może adwokat. Z pomocy prawnej warto skorzystać już na etapie sporządzania umowy. Powinien on pomóc w przygotowaniu odpowiednich kar umownych i zapisów, które umożliwią też walkę o odszkodowanie na zasadach ogólnych. Będzie to zabezpieczenie przed tak zwanymi pseudofachowcami.

Tutaj podobnie ostatecznością będzie skierowanie sprawy na drogę sądową. Inwestorowi przysługuje możliwość odstąpienia od umowy w razie wadliwie wykonanych prac, czy nawet uzyskania odszkodowania. We wszystkich czynnościach pomoże dobry prawnik, który zajmie się reprezentacją w sądzie, czy też przygotowaniem całej potrzebnej dokumentacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × cztery =