Oaza spokoju – pomieszczenie, w którym chcesz być. Jak urządzić piękną sypialnię?

Sypialnia pełni w domu bardzo ważną funkcję. Jest to pokój relaksu i wyciszenia, w którym każdy powinien mieć zapewniony wypoczynek w ciągu dnia i zdrowy sen nocą. Jak urządzić sypialnię, aby spełniła wszystkie nasze oczekiwania? Jak wprowadzić do niej wyjątkowy klimat?

Właściwy czas i miejsce, czyli jak poprawić jakość snu?

Wypoczynek i zdrowy sen odgrywają w życiu ważną rolę, wpływając na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Sen regeneruje, odbudowuje, wspomaga odporność, koi nerwy i dodaje energii na kolejny dzień. To wszystko wiemy. Jednak, aby było to możliwe, do snu trzeba się odpowiednio przygotować. Chcąc zapewnić sobie lepszą jakość snu, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Ważny jest odpowiedni czas i długość spania, ale też pora ostatniego posiłku. Dobrze jest też utrzymać w pokoju właściwą temperaturę, najlepiej trochę niższą niż w ciągu dnia zalecaną wartością jest 1617 stopni Celsjusza. Pomieszczenie powinno też być dobrze przewietrzone. Co jeszcze wpływa na zdrowy sen? Oczywiście odpowiednie miejsce. Nawet w niewielkim mieszkaniu warto wyznaczyć wyciszoną, pozbawioną bodźców strefę. Posiadanie odrębnej sypialni daje ogromne możliwości aranżacji, aby wprowadzić do tego wnętrza wyjątkową atmosferę. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie naturalnych elementów w neutralnych, łagodnych barwach. Świetnie sprawdzi się fornir na ścianach, łupkowy, kwarcytowy lub betonowy. Jest to bardzo modne i praktyczne rozwiązanie, które przy okazji uspokaja wzrok i wycisza.

wlasciwy-czas-i-miejsce-czyli-jak-poprawic-jakosc-snu.jpeg

Moda, wygoda i klimat, czyli aranżacja sypialni

Urządzając sypialnię, dobrze jest dokładnie przemyśleć cały wystrój, zaczynając od ustawienia łóżka. Należy zrobić to w taki sposób, aby nie ograniczać swobody poruszania się po pokoju, umożliwić też dostęp do okna. Dobrze jest postawić na stonowane, ciemniejsze kolory ścian, a surowość wnętrza zawsze można ocieplić kolorowym dywanikiem lub ciekawą grafiką. W modzie niezmiennie królują naturalne akcenty, takie jak drewno, beton, kamień i cegła. Ciekawym pomysłem mogą być na przykład kamienie łupkowe, które z powodzeniem można stosować we wnętrzach, jak i na elewacji budynku. Taki naturalny kamień doskonale odnajdzie się w sypialnianym klimacie, a dzięki różnorodności płytek można go położyć na ścianie i na podłodze. Gładkie lub delikatnie chropowate, o naturalnych odkształceniach, dają możliwość wielu ciekawych aranżacji. Można też śmiało łączyć je ze sobą, na przykład oddzielając w ten sposób ścianę od podłogi lub akcentując konkretne strefy pomieszczenia. Kamień, tak jak drewno i cegła, świetnie komponuje się z wieloma kolorami i pasuje do każdego stylu. Chłodne barwy i naturalne faktury ścian wyciszają, relaksują i wspomagają zasypianie.

moda-wygoda-i-klimat-czyli-aranzacja-sypialni.jpeg

Szaleństwo jednej ściany, czyli miejsce nad łóżkiem

Stonowana, ciemna sypialnia w żadnym wypadku nie powinna być nudna! Wystrój tego wnętrza nie musi ograniczać się do jednego czy dwóch kolorów. Śmiało można wprowadzić kolorowe akcenty, a nawet zaszaleć w tej kwestii. Jednak, aby nie rozpraszać się przed zaśnięciem – najlepsze na kreatywność będzie miejsce, którego nie widać z łóżka, na przykład ściana nad nim. Dekoracja ściany nad łóżkiem to cała gama pomysłów i możliwości. Można ją utrzymać w zdecydowanym kolorze, kontrastującym z resztą pomieszczenia, może też wyróżniać się innym materiałem czy fakturą. Tak naprawdę wszystko zależy od osobistych preferencji i możliwości pomieszczenia. Często wykorzystywanym pomysłem jest lustro, kamień dekoracyjny lub ozdobny panel. Miłośnicy książek powinni też pomyśleć o zamontowaniu półki lub małego regału. Oprócz książek można na nim ustawić zdjęcia w ramkach, kolorowe drobiazgi i kwiaty doniczkowe. Ściana za łóżkiem to także doskonałe miejsce na dodatkowe oświetlenie, na przykład kinkietem lub ruchomą lampką przymocowaną do ściany. Dobrze zaprezentują się obrazy, rysunki, zdjęcia albo ciekawe motto z folii samoprzylepnej lub styroduru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + 12 =