Czyszczenie hamulców w samochodzie – wszystko, co musisz wiedzieć

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, dlaczego sprawny układ hamulcowy w samochodzie jest tak ważny. Bezpieczeństwo ma ogromne znaczenie. Jednak układ hamulcowy stale się zużywa i co jakiś czas należy dokonać jego wymiany. Czasem wystarczy wymiana samych klocków hamulcowych, w niektórych przypadkach należy wymienić również tarcze. Jeśli sytuacja na to pozwala, można wcześniej rozważyć czyszczenie układu hamulcowego, by w ten sposób przedłużyć jego żywotność i odsunąć w czasie kosztowną wymianę. Jak powinno wyglądać czyszczenie hamulców w samochodzie? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Czego się dowiesz z tego wpisu?

 • Czym wyczyścić tarcze hamulcowe w samochodzie?
 • Jak wyczyścić zaciski hamulcowe?
 • Dlaczego warto czyścić układ hamulcowy?

W skrócie

Częstotliwość wymiany poszczególnych elementów układu hamulcowego zależy od stylu jazdy czy rodzaju tras, po jakich poruszamy się samochodem. Hamulce bardziej eksploatujemy podczas jazdy miejskiej, rzadziej używamy ich na autostradach. Jednak średni czas wymiany klocków hamulcowych wynosi 30-50 tysięcy przejechanych kilometrów, a tarcz hamulcowych: 60-80 tysięcy kilometrów. Przez ten czas z powodzeniem można dbać o układ hamulcowy, poddając go czyszczeniu. Warto wykonywać je z użyciem odpowiednich środków do czyszczenia hamulców, osobno tarcze i osobno zaciski hamulcowe. Możesz wykonać takie prace samodzielnie.

Jak wyczyścić tarcze hamulcowe w samochodzie? 

Na tarczach hamulcowych pojawia się czasem rudawy nalot, który może pogarszać jakość hamowania. Nie martw się jednak, jeśli zobaczysz brązową cienką warstwę na nowych elementach w swoim samochodzie. Dlaczego?

Nalot może powstać w wyniku wilgoci panującej w miejscu, w którym stoi samochód. Czasem pojawia się nawet w przypadku samochodów fabrycznie nowych, które przez kilka lub kilkanaście dni nie jeżdżą. Taki rodzaj nalotu łatwo usunąć. Wystarczy zahamować kilka razy podczas ostrożnej jazdy. Rdzawy nalot zniknie, zostanie natomiast błyszcząca powłoka tarczy hamulcowej. 

Pamiętaj jednak, że nie zawsze tak będzie. Jeśli korozja tarcz postąpiła i nie da się wyczyścić nalotu podczas hamowania, tarcze należy wyczyścić w inny sposób. Czasem konieczna będzie wymiana, jednak wcześniej można o nie powalczyć i przedłużyć ich żywotność. Jak to zrobić?

 1. Możesz zdecydować się na użycie specjalnego odrdzewiacza. Produkty odrdzewiające bardzo wysokiej jakości oferuje m.in. marka SONAX. Oczywiście w tym celu należy podnieść samochód i odkręcić koła, by zapewnić sobie jak najlepszy dostęp do elementu, który chcemy poddać pielęgnacji. 
 2. Czasem konieczne jest czyszczenie mechaniczne, np. z pomocą specjalnej szlifierki. Rzeczywiście może ona przynieść efekty, jednak należy pamiętać o tym, że niesie ze sobą ryzyko. Nieodpowiednie wyszlifowanie tarczy może sprawić, że jej użytkowanie stanie się niebezpieczne i tarcza będzie nadawać się jedynie do wyrzucenia.

Odrdzewiacz stosuj zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Jest to gwarancja bezpieczeństwa podczas pracy i optymalnego efektu. Jeśli jednak widzisz, że prace nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, a wygląd tarczy po czyszczeniu nie jest zadowalający, warto pomyśleć o wymianie.

Czyszczenie zacisków hamulcowych w samochodzie – jak zrobić to dobrze i bezpiecznie?

Inną kwestią jest czyszczenie zacisków hamulcowych w samochodzie. Najpierw wyjaśnijmy sobie, czym są zaciski hamulcowe, bo wciąż wiele osób myli je z klockami hamulcowymi. To błąd. Zaciski hamulcowe mocno z klockami współpracują, bo przymocowane są do zwrotnicy koła i to w nich wytwarzana jest energia, która pozwala wysunąć tłoczek i dopchnąć klocki hamulcowe do tarczy. W omawianym przypadku czyszczenia układu hamulcowego różnica jest znaczna. Zużyte klocki hamulcowe się wymienia, zamiast poddawać je czyszczeniu. Zaciski hamulcowe możemy spróbować znacząco odświeżyć. Jak to zrobić?

 1. Upewnij się, że samochód stoi w bezpiecznej pozycji i odkręć koła. 
 2. Możesz użyć myjki wysokociśnieniowej, zanim przystąpisz do prac związanych z czyszczeniem. To pomoże Ci ocenić stan poszczególnych elementów.
 3. Zaciski hamulcowe możesz czyścić za pomocą specjalnej szczotki lub papieru ściernego o zróżnicowanej gradacji. Jeśli zaciski „rozbierzesz” całkowicie i na chwilę pozbawisz je elementów gumowych, możesz sobie pozwolić na umieszczenie ich w specjalnym odrdzewiaczu. Wówczas prace związane z czyszczeniem będą o wiele łatwiejsze.
 4. Możesz ułatwić sobie pracę dzięki umieszczeniu specjalnej okrągłej szczotki na końcówce wkrętarki. Dużo mniejszym nakładem pracy osiągniesz wówczas zadowalający efekt. 
 5. Następnie odtłuść zaciski. 
 6. Na koniec możesz poddać zaciski lakierowaniu. Warto użyć zarówno podkładu antykorozyjnego, jak i lakieru. 

Dlaczego warto czyścić układ hamulcowy?

Wiesz już, jak zadbać o hamulce w swoim samochodzie. Jeśli zadajesz sobie pytanie, czy warto to robić, podpowiadamy, że tak. Masz wówczas możliwość wnikliwej oceny poszczególnych elementów i nawet na etapie przygotowań do czyszczenia możesz zadecydować o ich wymianie. Jeśli jednak uda się je prawidłowo wyczyścić, odsuniesz w czasie wydatek rzędu kilkuset lub nawet kilku tysięcy złotych, mogąc cieszyć się przez ten czas bezpieczną jazdą.

Szeroki asortyment akcesoriów i środków do czyszczenia układu hamulcowego znajdziesz w sklepie internetowym nocar.pl.

Zdjęcia: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa + trzy =