Beton architektoniczny na ścianę – surowiec o wielu zaletach

Z mody nie wychodzą wystroje industrialne. Klimaty wnętrz urządzanych w poprzemysłowych obiektach, a także dzisiejszych loftów są dla nas wciąż czymś nowym, świeżym i intrygującym. Chętnie wprowadzamy do domów, ale i mieszkań elementy tych trendów. Stawiamy na charakterystyczne materiały, takie jak beton dekoracyjny. Ten surowiec szybko zyskał uznanie wśród odbiorców, bo jest niepowtarzalny, a jego właściwości czynią go materiałem niezwykle trwałym.

Jakie zalety posiadają płyty z betonu architektonicznego? Jak powinien być wykonany i na co zwracać uwagę wybierając beton architektoniczny?

Produkcja betonu architektonicznego

Beton architektoniczny powstaje z tych samych składników, co odmiana konstrukcyjna. Obydwa rodzaje bazują bowiem na wodzie, cemencie i kruszywie. Główna różnica polega jednak na tym, że odmiana dekoracyjna bazuje na cemencie hutniczym. Jego zastosowanie wpływa na możliwość uzyskania betonu o jednolitym i jasnym kolorze.

Beton architektoniczny na ścianę to płyty dekoracyjne, które mają w swoim składzie również dodatkowe komponenty, jak plastyfikatory oraz upłynniacze. To właśnie one decydują o ozdobnych walorach tego surowca. Wpływają również na zmniejszenie ilości wody w betonie, przez co staje się on bardzo plastyczny, a zatem łatwy w obróbce.

Dodatki barwników wpływają zaś na uzyskiwanie szerokiej palety kolorystycznej. Można zatem dowolnie aranżować wnętrza, decydując się na barwiony beton architektoniczny na ścianę.

Mamy do czynienia z surowcem, który na rynku doczekał się wielu imitacji oraz elementów modyfikowanych. Wizualnie są one często podobne to prawdziwego betonu architektonicznego, jednak ich właściwości pozostawiają wiele do życzenia. Problemem dla przeciętnych użytkowników podczas wybierania tego surowca, może być fakt, że w Polsce nie została sprecyzowana i jasno określona definicja betonu architektonicznego. To dlatego wielu sprzedawców i producentów tym określeniem opatruje wyroby wytwarzane w zupełnie inny sposób. Imitacje o podobnych walorach wizualnych, ale znacznie większej liczbie różnic.

Na rynku mamy dwie główne odmiany betonu: architektoniczny i konstrukcyjny. Obydwie bazują na tych samych składnikach: wodzie, cemencie i kruszywie. Jednak do produkcji odmiany dekoracyjnej stosuje się najczęściej cement hutniczy, który wpływa na uzyskanie betonu charakteryzującego się jednolitą i jasną barwą.

Nierzadko z betonu architektonicznego wykonuje się płyty dekoracyjne, które goszczą na ścianach. W ich składzie można spotkać dodatkowe komponenty, np. plastyfikatory czy upłynniacze. Takie dodatki decydują nie tylko o ciekawych walorach estetycznych, ale i uplastycznieniu surowca, co dzieje się za sprawą zmniejszania ilości wody występującej naturalnie w betonie. Łatwa obróbka tak przygotowanego betonu dekoracyjnego, zwiększa możliwości uzyskiwania rozmaitych kształtów i wymiarów, a tym samym poszerza się spektrum zastosowań.

Spośród dodatków, które mogą zawierać w sobie dekoracyjne płyty betonowe na ścianę, występują rozmaite barwniki. To one decydują o finalnym kolorze surowca. Dają więc szansę na niemalże dowolne aranżowanie wnętrz.

Płyty z betonu architektonicznego – zalety

Beton na ścianie może się prezentować oryginalnie, a to za sprawą jego dużej różnorodności. W zależności od przebiegu procesów produkcyjnych, jakości oraz rodzaju, a także ilości zastosowanych komponentów, uzyskuje się za każdym razem inne płyty betonowe. Oczywiście, jedna seria będzie spójna pod względem estetyki, ale nie znajdziemy na rynku dwóch całkowicie identycznych płyt. Dzięki temu najbardziej wymagający odbiorcy są w stanie stworzyć aranżację, która za każdym razem będzie miała indywidualny charakter.

Zaletą betonowych płyt na ścianę są nie tylko wyjątkowe walory estetyczne. Przede wszystkim mamy do czynienia z materiałem trwałym, odpornym na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, zarysowania czy działanie rozmaitych czynników, w tym wysokiej temperatury. Beton architektoniczny jest trudnopalny, świetnie izoluje i dodatkowo wycisza ściany.

Płyty betonowe na ścianę nie pylą i nie tracą swoich właściwości pomimo długich lat użytkowania. Zostają przygotowane w taki sposób, że nie ma potrzeby pokrywania ich dodatkowymi warstwami, np. tynkiem. Warto jedynie pokusić się o impregnację w pomieszczeniach, w których panuje wysoki poziom wilgotności.

Pod względem estetycznym uwagę zwraca na siebie różnorodność. Oryginalne płyty z betonu architektonicznego, ze względu na zastosowane procesy produkcyjne oraz komponenty, zawsze się od siebie różnią. Nie jesteśmy w stanie znaleźć dwóch identycznych płyt betonowych, a to sprawia, że każde wnętrze, w którym zostaną zainstalowane, staje się niepowtarzalne pod względem aranżacyjnym.

Najważniejsze zalety tego surowca to jego parametry wytrzymałościowe. Materiał ten jest niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie poddaje się zarysowaniom, nie ulega ścieraniu, niestraszne mu również rozmaite czynniki, w tym wysoka temperatura czy promieniowanie UV. Z betonem architektonicznym można dodatkowo wyciszyć ściany. Surowiec ten doskonale izoluje, a przy tym jest trudnopalny.

Gdzie kupić beton architektoniczny?

Wśród firm oferujących ten materiał, najlepiej stawiać na wyspecjalizowane w tej dziedzinie manufaktury. Jednym z takich przedsiębiorstw jest Manufaktura SLABB. Elementy z betonu architektonicznego powstają tutaj przy ścisłej współpracy architektów bądź artystów, dzięki czemu dekoracyjne płyty betonowe wyróżniają się nie tylko pożądanymi parametrami wytrzymałościowymi, ale i wyróżniającą się na rynku estetyką.

Mamy do czynienia z polskim, czołowym producentem wyrobów z betonu architektonicznego, będących wynikiem ręcznych procesów produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + trzy =